Blog

Dohoda o výživném bez soudu vzor: na tyto 4 ujednání nezapomeňte

Dohoda o výživném bez soudu vzor: na tyto 4 ujednání nezapomeňte

Uzavření mimosoudní dohody o výživném může být efektivním způsobem, jak stanovit finanční podporu dětí mezi rodiči, aniž by bylo nutné zapojení soudního systému. Tento proces může být pro obě strany méně stresující a finančně méně náročný. V tomto článku se podíváme na klíčové aspekty, které by taková dohoda měla obsahovat, aby byla účinná a právně platná.

  • základní struktura mimosoudní dohody o výživném
  • identifikace stran
  • finanční ujednání
  • doba platnosti dohody
  • podmínky změny dohody
  • právní důsledky nesplnění dohody

Základní struktura mimosoudní dohody o výživném

Mimosoudní dohoda o výživném by měla být písemná a obsahovat několik základních prvků, které zaručí její srozumitelnost a právní platnost.

Identifikace stran

Dohoda by měla jednoznačně identifikovat obě strany, tedy rodiče dítěte, včetně jejich plných jmen, adres a rodných čísel. Toto jsou základní údaje, které legitimizují dohodu a zúčastněné strany.

Finanční ujednání

Klíčovým prvkem dohody je detailní ujednání o výši, frekvenci a způsobu platby výživného. Je důležité specifikovat, kolik peněz bude pravidelně placeno, na který účet a jakým způsobem budou platby prováděny. Tato část by měla být co nejpodrobnější, aby předešla možným nedorozuměním v budoucnosti.

Doba platnosti dohody

Dohoda by měla jasně stanovit, na jak dlouho je uzavřena. Může být nastavena na určitý čas nebo až do dosažení určitého věku dítěte. Rovněž je nutné ujednat podmínky pro případnou revizi dohody, například změnu finančních podmínek vzhledem k ekonomickým změnám nebo změnám v potřebách dítěte.

Podmínky změny dohody

Je také důležité specifikovat, jakým způsobem lze dohodu měnit. Změny by měly být provedeny písemně se souhlasem obou rodičů. Dohoda by měla obsahovat klauzuli, že jakékoliv změny musí být provedeny písemně a schváleny oběma stranami.

Právní důsledky nesplnění dohody

Dohoda by měla také uvádět právní důsledky pro případ, že jedna ze stran dohodu nesplní. To může zahrnovat možnost požádat soud o vymáhání výživného nebo jiné soudní postupy. Tato část pomáhá zajistit, že dohoda bude vzata vážně a že obě strany budou motivovány ji dodržovat.

VZOR

Dohoda o výživném nezletilých dětí

Mezi:

1. Otec:
Jméno a Příjmení: Petr Novák
Rodné číslo: 750123/4567
Adresa: Vrbová 321, Brno, 602 00
(dále jen „otec“)

a

2. Matka:
Jméno a Příjmení: Martina Nováková
Rodné číslo: 760405/6789
Adresa: Lipová 567, Brno, 602 00
(dále jen „matka“)

I. Úvodní ustanovení

  1. Otec a matka (dále jen „rodiče“) jsou rodiči nezletilého dítěte Anička Nováková, narozené 15. 3. 2010, bytem u matky.
  2. Rodiče nežijí společně a dítě je v osobní péči matky.

II. Předmět dohody

  1. Rodiče se dohodli, že otec bude pravidelně přispívat na výživu dítěte částkou 4 000 Kč měsíčně.
  2. Výživné bude otec platit matce převodem na bankovní účet č. 123456789/0800, vždy do 15. dne v měsíci pro následující měsíc.

III. Další ujednání

  1. Otec má právo trávit s dítětem čas každý druhý víkend od pátku 17:00 do neděle 18:00 a během školních prázdnin dle dohody obou rodičů.
  2. Jakékoli změny týkající se výše výživného či pravidelnosti platby mohou být provedeny pouze na základě písemné dohody obou rodičů.

IV. Závěrečná ustanovení

  1. Tato dohoda nabývá platnosti dnem podpisu obou stran a je uzavřena na dobu neurčitou.
  2. V případě nesplnění závazků stanovených touto dohodou má druhá strana právo požadovat splnění závazků soudní cestou.
  3. Dohoda je vyhotovena ve dvou vyhotoveních, každá ze stran obdrží jedno vyhotovení.

V Brně dne 30. 5. 2024


Petr Novák
Podpis otce


Martina Nováková
Podpis matky

Share this post

About the author