Blog

Jak napsat dopis kamarádce: 5 kroků k originálnímu dopisu

Jak napsat dopis kamarádce: 5 kroků k originálnímu dopisu

V životě se setkáme s velkým množství lidí. Jen někteří nám skutečně přirostou k srdci. Chcete vyjádřit své kamarádce, co pro vás znamená, nebo jen třeba sdělit, že vám chybí, jenže nevíte jak začít? S naším průvodcem psaní dopisů to zvládnete hravě i po formální stránce.

  • nezapomeňte na formální stránku dopisu
  • oslovení a úvod dopisu
  • připomeňte společný zážitek
  • navažte na předchozí konverzace a nechejte prostor pro odpověď
  • rozloučení a podpis

Nezapomeňte na formální stránku dopisu

Ačkoliv píšete kamarádce, nikdy byste neměli zapomínat na formální stránku dopisu. Do horního rohu uveďte datum a místo psaní dopisu. Následovat by měla Vaše adresa (tu můžete napsat také na konec dopisu, pokud očekáváte odpověď).

Oslovení a úvod dopisu

Začněte milým oslovením. Možná používáte nebo jste v minulosti používali nějakou přezdívku. To může Vaší kamarádce ihned napovědět, od koho dostala dopis. Hned dna úvod zmiňte, proč tento dopis píšete. Může to být například, že vám chybí společné chvíle nebo ji chcete poděkovat za to, jakou je vám kamarádkou.

Připomeňte společný zážitek nebo uveďte, proč ji máte tak rádi

Není nic lepšího než vzpomínání na společné zážitky, které jste společně prožili. Dejte si záležet na tom, aby popis situace byl co nejpodrobnější, aby jej kamarádka s vámi při čtení dopisu mohla opět prožít.

Alternativním textem může být kromě uvádění společných zážitků také sdělení, co pro vás kamarádka znamená. Například lze uvést nejlepší vlastnosti, kterých si na kamarádce tak moc vážíte.

Navažte na předchozí konverzace a nechejte prostor pro odpověď

Pokud budete text prokládat otázkami, na které bude možné odpovědět, pravděpodobně se dočkáte i odpovědi. Jedině dopis, ve kterém jsou otázky a prostor pro rozvíjení konverzace, je dobrým a čtivým dopisem.

Rozloučení a podpis

Na závěr nezapomeňte připojit také podpis a případně adresu, pokud očekáváte odpověď a neuvedli jste ji již na začátku. Do P.S. můžete navrhnout například osobní setkání.

Share this post

About the author