Podvodníci zažívají žně a využívají nedostatečné opatrnosti uživatelů, ale také webových stránek, do kterých zadáváte své údaje. Hackeři si najdou vždy cestu, jak získat citlivé údaje, díky čemuž vás mohou dostat do velkých potíží. Zaslaní pár desítek korun vás může mnohdy vyjít i na několik desítek tisíc korun. Jak se nenechat nachytat a poznat, že se jedná o podvod?
- Kdy se množí útoky hackerů nejvíce?
- Jak poznat, že se nejedná o zprávu od skutečného doručovatele?
- Co v takové situaci dělat?
- Co dělat, pokud jste podvedeni?
Kdy se množí útoky hackerů nejvíce?
Není překvapením, že podvody s pozastavením balíku se objevují nejvíce právě v období Vánoc nebo výprodejových slev black Friday. V tomto období využívají přepravní služby mnozí lidé. Ojedinělé ale nejsou podvody s pozastavením balíku i v průběhu roku.
Jak poznat, že se nejedná o zprávu od skutečného doručovatele?
Poznat podvod sice lze odhalit poměrně rychle, ale často se stává, že méně zkušení uživatelé rozdíl nepoznají.
V případě, že vám dojde informace o pozastavení vašeho balíku, dokud nezaplatíte poplatek (například clo), nejprve se zaměřte na emailovou adresu, ze které vám odkaz přišel. Důležité je zkontrolovat každé písmeno a jiné znaky emailové adresy.
Pokud emailovou adresu přehlédnete a na některý z odkazů kliknete, přesměruje vás to na stránky, které vypadají obdobně jako ty, které mají doručovatelé. Má to ale háček. Ačkoliv design stránek obsahuje například logo doručovatele, když se podíváte pozorněji, název webových stránek je úplně jiný.
Co v takové situaci dělat?
Pokud zjistíte, že emailová adresa je jiná než oficiální, za žádnou cenu neklikejte na žádné odkazy a email ihned označte jako spam a smažte. Obdobně postupujte v případě doručení zprávy prostřednictvím SMS.
Co dělat, pokud jste podvedeni?
Pokud si vše uvědomíte až pozdě, nebo vám z účtu začnou mizet finanční prostředky, okamžitě kontaktujte svoji banku a zažádejte o blokaci platební karty, jejíž údaje jste podvodníkům sdělili.